Prominent & Leading Manufacturer from Palghar, we offer nirlon non stick aluminium browni fry pan with glass lid, 1.8l nirlon majesty non stick frying pan, nelcon eco fry pan, 1.5l nirlon non stick aluminum induction frying pan with lid, nirlon fry pan and non stick aluminum deep fry pan with bakelite handle.






₹ 525 / PieceGet Latest Price
| Cookware Type | Pan |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Material | Aluminium and Glass |
| Usage/Application | Kitchen |
| Size | 24 cm |
| Shape | Round |
| Coating | 3 layer non stick coating |
| Capacity | 1.8L |
| Warranty | 1 Year |
| Thickness | 3 mm |

₹ 405 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Aluminium |
| Size | 24 cm |
| Usage/Application | Kitchen |
| Shape | Round |
| Capacity | 1.8L |
| Color | Brown |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 1 Year |


₹ 120 / PieceGet Latest Price
| Cookware Type | Pan |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Aluminium |
| Capacity | 1L |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Nelcon |
| Thickness | 2 mm |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 1 Year |
| Shape | Round |





₹ 738 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Capacity | 1.5L |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Nirlon |
| Color | Orange |






₹ 256 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Capacity | 950 ml |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Type | Coloured Box |
| Brand | Nirlon |
| Thickness | 3 mm |





₹ 487 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Set Contains | 1 piece |
| Size | 260 mm |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Type | Without Lid |
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | Home |
| Size/Diameter | 26 cm |
| Suitable Cooktops | Gas |
| Shape | Round |





₹ 487 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Set Contains | 2 piece |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Type | With Lid |
| Usage/Application | Home |
| Size/Diameter | 24 cm |
| Suitable Cooktops | Gas |
| Shape | Round |
| Size | 25 cm |



₹ 110 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Capacity | 1L |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Nirlon |
| Thickness | 3 mm |
| Color | Red |







₹ 437 / PieceGet Latest Price
| Cookware Type | Pan |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Size | 240 mm |
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | Restaurant |
| Shape | Round |
| Color | Red & Black |
| Warranty | 1 Year |
| Handle Material | Bakelite |
| Induction Base | No |





₹ 418 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Size | 240 mm |
| Color | Red |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Type | Box |
| Capacity | 1.3L |





₹ 555 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Product Type | With steel lid |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Color | Green |
| Capacity | 1.9L |
| Handle Material | Soft Touch Handle |
| Weight | 0.585 kg |



₹ 479 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Size | 240 mm |
| Color | Copper |
| Capacity | 1.9L |
| Weight | 0.637 kg |
| Compatibility | Induction and Gas |





₹ 479 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Size | 240 mm |
| Color | Blue |
| Capacity | 1.9L |
| Weight | 0.637 kg |
| Model Name/Number | Bling |




₹ 479 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Size | 240 mm |
| Color | Green |
| Capacity | 1.9L |
| Weight | 0.637 Kg |
| Model Name/Number | Galaxy |






₹ 402 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Capacity | 1.25 L |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Nirlon |
| Thickness | 3 mm |






₹ 479 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Product Type | Without lid |
| Set Contains | 1 piece |
| Material | Aluminium |
| Type | Without Lid |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Size | 240mm |
| Color | Blue |
| Capacity | 1.9L |
| Handle Material | Soft Touch Handle |




₹ 599 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Aluminium |
| Coating | Non Stick |
| Size | 240 mm |
| Usage/Application | Home |
| Color | Purple |
| Shape | Round |
| Brand | Nirlon |
| Capacity | 1.9L |
| Thickness | 3.0 mm |
| Handle Material | Soft Touch Handle |







₹ 555 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Aluminium |
| Product Type | With steel lid |
| Coating | Non Stick |
| Size | 240mm |
| Usage/Application | Home |
| Color | Blue |
| Shape | Round |
| Brand | Nirlon |
| Capacity | 1.9L |
| Thickness | 3 mm |




₹ 555 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Aluminium |
| Product Type | With steel lid |
| Coating | Non Stick |
| Size | 240 mm |
| Usage/Application | Home |
| Color | Purple |
| Shape | Round |
| Brand | Nirlon |
| Capacity | 1.9L |
| Thickness | 3 mm |




₹ 479 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Aluminium |
| Coating | Non Stick |
| Size | 240 mm |
| Usage/Application | Home |
| Color | Purple |
| Shape | Round |
| Brand | Nirlon |
| Capacity | 1.9L |
| Thickness | 3 mm |
| Bottom | Induction Base |





₹ 599 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Aluminium |
| Coating | Non Stick |
| Size | 240 mm |
| Usage/Application | Home |
| Color | Red |
| Shape | Round |
| Brand | Nirlon |
| Capacity | 1.9L |
| Thickness | 3 mm |
| Bottom | Induction Base |




₹ 479 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Aluminium |
| Coating | Non Stick |
| Size | 240 mm |
| Usage/Application | Home |
| Color | Red |
| Shape | Round |
| Brand | Nirlon |
| Capacity | 1.9L |
| Thickness | 3 mm |
| Bottom | Induction Base |






₹ 563 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 18 Piece |
| Material | Non-Stick Aluminum and Glass |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Model Name/Number | NR_0558 |
| Color | Black |
| Height | 5 cm |
| Base Thickness | 2.6 mm |
| Base Type | Induction Base |
| Brand | Nirlon |
| Width | 24 cm |


₹ 555 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Capacity | 1.9L |
| Warranty | Domestic Warranty |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Nirlon |
| Thickness | 3 mm |





₹ 453 / PieceGet Latest Price
| Cookware Type | Pan |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Capacity | 2.25L |
| Diameter | 24 cm |
| Usage/Application | Kitchen |
| Brand | Nirlon |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Black |



₹ 457 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Warranty | 1 Year |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Capacity | 2L |
| Brand | Nirlon |
| Lid Material | Glass and SS |
Avail from us an excellent range of Induction Frying Pan With Glass Lid. These Induction Frying Pan with Glass Lid are manufactured using optimum quality raw material, which is procured from the reliable vendors of the market. We offer these pans which are also fitted with long stainless steel handle and aluminum rivets. Clients can avail these Induction Frying Pan with Glass Lid at market leading rates.
Product Features:
Additional Features:







₹ 906 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Size | 24 cm |
| Material | Triply Steel |
| Lid Material | Glass Lid |
| Coating | No Coating |
| Induction Compatible | Yes |
| Wall Height | 5 cm |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Lid Type | Tempered Glass |
Priyesh Pravin Parmar (Managing Director)
Nirlon Kitchenware Private Limited
Survey No. 1051, Plot No. 32 33 And 34, Dewan And Sons Udyognagar Bidco, Palghar - 401404, Maharashtra, India























