Manufacturer of a wide range of products which include 26 cm nirlon ceramic induction base deep kadhai, nirlon greenchef granite non stick deep kadhai, nirlon induction bottom deep kadai, nirlon hard anodized handi 1.4 liter, 3.6l nirlon non stick kadhai and 3 layer non stick coated aluminum cooking kadai.









₹ 976 / PieceGet Latest Price
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Aluminium |
| Capacity | 3.6 L |
| Brand | Nirlon |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Orange |
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | Kitchen |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 617 / PieceGet Latest Price
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Capacity | 3L |
| Usage/Application | Home |
| Diameter | 24 cm |
| Coating Type | Non Stick |
| Base Type | Gas Compatible |
| Size | 24 cm |
| Color | Green |





₹ 519 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 60 Piece |
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Usage/Application | Restaurant and Hotel |
| Color | Black |
| Capacity | 1L |
| Brand | Nirlon |
| Material | Aluminium |
| Thickness | 2 mm |




₹ 513 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Material | Aluminium |
| Capacity | 1.4 LTR |
| Usage/Application | Home |
| Size | 1.4ltr |
| Color | Black |
| Brand | NIRLON |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminum |
| Finish Type | Polished |
| Brand | NIRLON |
| Colour | Black |
| Capacity | 1.4 litres |







₹ 603 / PieceGet Latest Price
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Size | 26 cm |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Nirlon |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity | 3.6L |
| Shape | Round |
| Coating | Non-Stick Coating |





₹ 277 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Kadai |
| Coating Type | Non-Stick |
| Body Material | Aluminium |
| Size | 240 mm |
| Depth Type | Deep |
| Material | Aluminium |
| Brand | Nirlon |
| Bottom Type | Regular Base |
| Shape | Round |
| Color | Red and Black |





₹ 816 / PieceGet Latest Price
| Size | 22 cm |
| Capacity | 2.25L |
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | Kitchen |
| Shape | Round |
| Brand | Nirlon |
| Color | Orange |
| Finishing | Ceramic |
| Warranty | 1 Year |





₹ 550 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Size | 24 cm |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Nirlon |
| Material | Aluminium |
| Coating | 3 layer non stick coating |
| Shape | Round |
| Capacity | 3L |
| Handle Material | Bakelite |
| Warranty | 1 Year |








₹ 610 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Coating Type | Non-Stick |
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Aluminium |
| Depth Type | Deep |
| Size | 24 cm |
| Brand | Nirlon |
| Bottom Type | Regular Base |
| Material | Aluminum |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |




₹ 581 / PieceGet Latest Price
| Cookware Type | Kadai |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Aluminium |
| Capacity | 2.25L |
| Size | 22 cm |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Nirlon |
| Type | Induction |
| Product Type | Deep |
| Weight | 1.5 kg |







₹ 615 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Diameter | 24 cm |
| Material | Aluminum |
| Shape | Round |
| Capacity | 3L |
| Weight | 694 gm |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Nirlon |
| Finishing Type | High quality Hard Anodized Coating |
| Number Of Handle | 2 |
| Packaging Type | PP Bag |




₹ 231 / PieceGet Latest Price
| Coating Type | Non-Stick |
| Cookware Type | Kadai |
| Size | 200 mm |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Depth Type | Deep |
| Brand | Nirlon |
| Bottom Type | Regular Base |
| Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |

₹ 449 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Size | 22 cm |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Nirlon |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity | 2.25L |
| Handle Material | Black Bakelite |
| Weight | 800 gm Appox |
Nirlon brings to you this set cookware, each of which has a sturdy hard aluminium base allowing faster and even heating which thereby reduces the total time of cooking. Because of the non-stick surface, the set requires less oil to cook and doesn't allow food to stick. The scratch resistant surface allows you to use metal spoons without damaging the cookware. Thus cleaning is easy with some detergent which takes away all stains and leaves it sparkling clean.






₹ 150 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Kadai |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Coating | 3 Layer Non Stick Coating |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Nirlon |
| Shape | Round |
| Capacity | 1.5 L |
| Dimension | 145 mm |
| Color | Red |







₹ 449 / PieceGet Latest Price
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Nirlon |
| Material | Aluminum |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Model Name/Number | NR00353 |
| Capacity | 2.25L |
| Kadhai Size | 22 cm |

₹ 587 / PieceGet Latest Price
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Black |
| Usage/Application | Restaurant and Hotel |
| Capacity | 3 L |
| Brand | Nirlon |
| Material | High Grade Aluminium |
| Thickness | 3 mm |





₹ 575 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Size | 240mm |
| Brand | Nirlon |
| Material | Aluminum |
| Shape | Oval |
| Finishing | Non-stick |
| Diameter Millimetre | 240 mm |
| Center Thickness | 3.0mm |
| Package Content | 1 Kadhai |




₹ 655 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Usage/Application | Hotel |
| Capacity | 3L |
| Diameter | 26 cm |
| Brand | Nirlon |
| Material | Aluminium |
| Thickness | 3 mm |
Cooking is a daily affair and the right equipment makes the whole task exciting and fun. The Nirlon Induction Deep Kadai with Glass Lid is made from high-grade aluminium and steel, which provides quality performance every day. Its anti-stick coating ensures healthy cooking. One because its 100% non-toxic and two is because it minimizes the amount of oil needed. The Induction Deep Kadai with Glass Lid is simply easy to clean and maintain. Its sleek design goes beyond aesthetics. The design is also functional when it comes to storage, making it your first choice every time while cooking!
Product Features:
Additional Features:




₹ 734 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 32 Piece |
| Cookware Type | Kadai |
| Size | 24 cm |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Product Type | Deep |
| Weight | 1.21 kg |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Coating | Non Stick |
| Handle Material | Bakelite |
| Usage/Application | Restaurant and Hotel |
Product Features:
Additional Features:






₹ 625 / PieceGet Latest Price
| Coating Type | Non-Stick |
| Cookware Type | Kadai |
| Size | 240 mm |
| Body Material | Aluminium |
| Depth Type | Deep |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Bottom Type | Regular Base |
| Lid Material | SS |
| Capacity | 3.6 L |




₹ 400 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Coating Type | Non-Stick |
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Aluminium |
| Depth Type | Deep |
| Size | 22 cm |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Nirlon |
| Bottom Type | Regular Base |
| Capacity | 2 L |








₹ 525 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Kadai |
| Material | Aluminum |
| Capacity | 2.25 L |
| Size | 22 cm |
| Brand | Nirlon |
| Induction Base | No |
| Shape | Round |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3 mm |




₹ 433 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Coating Type | Non-Stick |
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Aluminium |
| Depth Type | Deep |
| Size | 24 cm |
| Material | Aluminium |
| Bottom Type | Regular Base |
| Shape | Round |
| Thickness Millimetre | 3 mm |
| Color | Black |







₹ 610 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Kadai |
| Material | Aluminum |
| Capacity | 3 L |
| Size | 24 cm |
| Brand | Nirlon |
| Induction Base | No |
| Shape | Round |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Aluminium |





₹ 675 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Kadai |
| Material | Aluminum |
| Capacity | 3.6 L |
| Size | 26 cm |
| Brand | Nirlon |
| Induction Base | No |
| Shape | Round |
| Color | Red |
| Usage/Application | HOME |
| Country of Origin | Made in India |







₹ 685 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Shape | Round |
| Size | 26 cm |
| Color | Black |
| Capacity | 3.8L |
| Center Thickness | 3 mm |
| Finishing | Non stick |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Nirlon |
| Number Of Handle | 1 |
| Packaging Type | PP Bag |
Priyesh Pravin Parmar (Managing Director)
Nirlon Kitchenware Private Limited
Survey No. 1051, Plot No. 32 33 And 34, Dewan And Sons Udyognagar Bidco, Palghar - 401404, Maharashtra, India





















