Providing you the best range of 7 cavity nirlon mini uttapam pan, 12 cavity nirlon non stick unniyappam patra, nirlon non-stick 12 cavity appam patra with stainless steel lid, 12 cavity nirlon appam patra with stainless steel lid, nirlon 4 cavity non stick uttapam pan and nirlon uttappam non stick pan 275mm with effective & timely delivery.

₹ 360 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Coating | 3 layer reinforced non-stick coating |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Nirlon |
| Color | Black |
| Capacity | 7 Cavity |
| Model Name/Number | UP7 |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Width | 27.5 cm |




₹ 246 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Aluminium |
| Inside Outside Finish | 3 Layer Spray Coated |
| Usage/Application | Home |
| Thickness Millimetre | 3 mm |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Brand | Nirlon |
| Size | 22.5 cm |
| Lid Material | SS |
| Capacity | 12 Cavity |







₹ 216 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Product Type | With long handle |
| Material | Aluminium |
| Coating | 3 Layer Nonstick Coating |
| Usage/Application | Home |
| Capacity | 12 cavity |
| Brand | Nirlon |
| Size | 22 cm |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 220 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 36 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Body Material | Aluminium |
| Coating | High Grade Non Stick Coating |
| Usage/Application | Home |
| Lid Material | SS |
| Capacity | 12 Cavity |
| Warranty | 1 Year |
| Handle Material | Bakelite |
| Weight | 435 gm |
| Model Name/Number | NR_537 |






₹ 335 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Nirlon |
| Capacity | 4 capacity |
| Size | 26.5 cm |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Red |






₹ 321 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Aluminium |
| Size | 275 mm |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Brand | Nirlon |
| Color | Black |
| Coating | 3 Layer Nonstick Coating |
| Country of Origin | Made in India |







₹ 125 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Coating | 5 Layer Nonstick Spray Coated |
| Usage/Application | Home |
| Color | Red & Black |
| Capacity | 7 Cavity |
| Brand | Nirlon |
| Size | 20 cm |
| Warranty | 1 Year |







₹ 220 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | APPAM |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Capacity | 12 cavity |
| Usage/Application | Home |
| Diameter | 225mm |
| Coating Type | Non Stick |
| Base Type | Gas Compatible |
| Size | 22.5 cm |
| Color | Red |





₹ 118 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| No Of Cavity | 7 |
| Number Of Cavities | 7 |
| Material | Aluminium |
| Coating | 3 Layer Nonstick Coating |
| Usage/Application | Home |
| Lid Type | Without Lid |
| Capacity | 7 cavity |
| Brand | Nirlon |
| Size | 170 mm |
| Color | Red |


₹ 335 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Body Material | Aluminium |
| Coating | 3 layer reinforced non-stick coating |
| Brand | Nirlon |
| Capacity | 4 Cavity |
| Color | Black |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Kitchen |
| Warranty | 1 Year |
| Size | 26.5 cm |
The products are crafted with healthy and hygienic cooking. The products is made from high grade aluminium and is high in quality and durable. The product is designed after extensive study by highly technical team and survey result of leading chef globally. Product come with an ISI mark. The product comes with multiple coats of nonstick paint which are FDA Approved, ensuring longer coating life The unique base at the bottom ensures even heating across all 4 compartments, helping you prepare delicious 4 different snacks at the same time. The four different compartments are coated in 4 layers of nonstick coat thus helping you make pan cakes, mini dosas for kids, mini parathas etc. The above product is compatible with regular stove.












₹ 660 / PieceGet Latest Price
| Material | Aluminium |
| Induction Compatible | Yes |
| Capacity | 1.8 L |
| Usage/Application | Home |
| Type | With Lid |
| Coating | Ceramic Coated |
| Size | 18 cm |
| Color | Orange |
| Warranty | 1 Year |
| Shape | Round |






₹ 252 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Saucepan |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Capacity | 1 L |
| Usage/Application | Home |
| Type | Without Lid |
| Brand | Nirlon |
| Warranty | 1 Year |
| Shape | Round |
| Thickness | 2.4 mm |




₹ 293 / PieceGet Latest Price
| Cookware Type | Saucepan |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Capacity | 1.8L |
| Size | 18 cm |
| Material | Aluminium |
| Brand | Nirlon |
| Coating | 3 Layer Non Stick |
| Usage/Application | Gas Stove |
| Warranty | 1 Year |
| Thickness | 3 mm |




₹ 258 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Saucepan |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Coating | 5 Layer Nonstick Spray Coated |
| Color | Black & Red |
| Warranty | 1 Year |
| Handle Material | Bakelite |
| Size | 18 cm |
| Weight | 500 gm |
| Model Name/Number | NR_520 |






₹ 252 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Aluminium |
| Capacity | 1.2 L |
| Usage/Application | Home |
| Color | Red |
| Type | Without Lid |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Brand | Nirlon |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Priyesh Pravin Parmar (Managing Director)
Nirlon Kitchenware Private Limited
Survey No. 1051, Plot No. 32 33 And 34, Dewan And Sons Udyognagar Bidco, Palghar - 401404, Maharashtra, India













