Offering you a complete choice of products which include 1.5l nirlon aluminium ceramic induction base kadai, nirlon aluminium non-stick mini smiley uttapam tawa 190mm, nirlon non stick aluminum cookware set, nirlon aluminum non stick deep kadai with glass lid, nirlon aluminum non stick kadai and 2.5l nirlon kadai.












₹ 696 / PieceGet Latest Price
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Aluminium |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Restaurant |
| Brand | Nirlon |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Orange |
| Shape | Round |
| Capacity | 1.5 L |
| Width | 20 cm |







₹ 269 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Diameter | 190mm |
| Pan Type | Flat |
| Brand | Nirlon |
| Capacity | 200 ML |
| Shape | Square |
| Induction Compatible | No |
| It has Non Stick Coating | Yes |
| Surface Finish | Glossy |
| Color | Black |
| Thickness | 3 mm |




₹ 965 / SetGet Latest Price
| Base Type | Gas |
| Size | 20 cm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Restaurant |
| Capacity | 2 L |
| Weight | 1 kg |
| Brand | Nirlon |
| Material | Aluminium |
| Color | Red & Black |
| Warranty | 1 Year |



₹ 610 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Coating Type | Non-Stick |
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Aluminium |
| Depth Type | Deep |
| Size | 24.5 cm |
| Material | High Grade Aluminum |
| Brand | Nirlon |
| Bottom Type | Regular Base |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |



₹ 277 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Coating Type | Non-Stick |
| Cookware Type | Kadai |
| Size | 200 mm |
| Body Material | Aluminium |
| Depth Type | Deep |
| Material | Aluminium |
| Bottom Type | Regular Base |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity | 1 L |





₹ 501 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Coating Type | Non-Stick |
| Cookware Type | Kadai |
| Product Type | Non Stick |
| Depth Type | Deep |
| Size | 26 cm |
| Body Material | Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Bottom Type | Regular Base |
| Set Of | 1 |





₹ 221 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Size | 200 cm |
| Material | High Grade Aluminum |
| Usage/Application | Restaurant |
| Shape | Round |
| Capacity | 1 L |
| Warranty | 1 Year |
| Handle Material | Bakelite |
| Weight | 350 gm |
Product Features:



₹ 295 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Aluminium |
| Brand | Nirlon |
| Capacity | 1 L |
| Color | Red |
| Finish | Color Coated |
| Usage/Application | Home |
| Warranty | 1 Year |
| Size | 22.5 cm |
| Model Name/Number | Nirlon |








₹ 326 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Material | High Grade Aluminum |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Handle Material | Bakelite |
| Weight | 610 gm |
| Compatibility | Gas Stove |
| Bottom | Spiral Grooving Bottom |

₹ 457 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Pan |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Home |
| Capacity | 1.5 L |
| Color | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Handle Material | Bakelite |
| Packaging Type | Box |



₹ 308 / PieceGet Latest Price
| Cookware Type | Tawa |
| Material | High Grade Aluminium |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Capacity | 1 L |
| Type | Gas |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Restaurant and Hotel |
| Model Name/Number | NR_503 |
| Size | 27.5 cm |
| Color | Red |



₹ 240 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 36 Piece |
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Material | High Grade Aluminium |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Handle Material | Bakelite |
| Coating | High Grade Non Stick Coating |
| Color | Red and Black |
| Country of Origin | Made in India |








₹ 357 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Kadai |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Material | Aluminum |
| Thickness Millimetre | 2.6 mm |
| Warranty | 1 Year |
| Handle Material | Bakelite |
| Weight | 470 gm |
| Capacity | 1.5 L |
| Model Name/Number | NR_512 |






₹ 510 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Aluminium |
| Coating | Non Stick Coating |
| Usage/Application | Home |
| Brand | NIRLON |
| Size | 23 Cavity |
| Color | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Handle Material | Bakelite |
| Weight | 890 Grams |
| Bottom | Non Induction |







₹ 360 / PieceGet Latest Price
| Material | Aluminium |
| Coating | 3 Layer Nonstick Coating |
| Usage/Application | Home |
| Capacity | 7 Cavity |
| Brand | Nirlon |
| Size | 27.5 cm |
| Color | Red |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 603 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | High Grade Aluminum |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Lid Material | SS |
| Color | Red |
| Warranty | 1 Year |
| Handle Material | Bakelite |
| Weight | 550 gm |
| Model Name/Number | NR_516 |
| Compatibility | Gas Stove |





₹ 1887 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Handi Type | Cooking Handi |
| Cookware | Non Stick Kadhai |
| Cookware Type | Non Stick Handi |
| Usage/Application | Home |
| Material | Aluminium |
| Capacity | 5Ltr | 2.25Ltr | 750ml |
| Thickness | 4 mm |
| Color | Black |
| Warranty | 1 year |
| Handle Material | Bakelite |






₹ 1650 / SetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Set |
| Cookware | Non Stick Kadhai |
| Product Type | Kadai |
| Number Of Pieces | combo |
| Base Type | Gas |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Induction Compatible | No |
| Shape | Round |
| Set Components | Kadai |
| Size | 24 cm |
| Cookware Type | Nonstick Kadhai |

₹ 400 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 60 Piece |
| Cookware Type | Tawa |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Nirlon |
| Type | Induction |
| Capacity | 1 L |
| Color | Black |
| Size | 26 cm |






₹ 258 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 45 Piece |
| Cookware Type | Saucepan |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Material | High Grade Aluminum |
| Usage/Application | Home |
| Diameter | 180 mm |
| Coating | 5 Layer Nonstick Spray Coated |
| Color | Red |
| Handle Material | Bakelite Handle |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |





₹ 99 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Tawa |
| Body Material | Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Capacity | 1 L |
| Coating | Nonstick Coating |
| Usage/Application | Home |
| Weight | 1500 gm |
| Brand | Nirlon |
| Size | 28 cm |
| Color | Red |
Non Stick Cookware offers a wide range of products like Dosa Tawa, Kadai ( With and without Lid) Fry Pan, Grill Pan, Sandwich Toaster, Concave Tawa and many more. Our name is synonymous with quality and design. The product is designed after extensive study by highly technical team and survey result of leading chefs globally. Appampatra from makes tasty appams or paniyarams .Equipped with no stick coating, this allows food to brown without sticking. This pan is truly versatile and global & has been used by many customers for making international delicacies. Best for making kuzhi panniarrams, puddus, gunta ponganalu, neyyapam and other batter based delicacies. This pan is also used by our customers to make other regional delicacies like soft litti, bati etc however results might vary as per material used and cooking methods. The Product comes with an ISI mark. tirelessly refines each product, resulting in tools that are both comfortable to hold and easy to use We are aggressively creating new ideas and designing new sleek stylish cookwares for today’s kitchen.
Premium Anti-scratch Non Stick Coating:
| Product Name | Diameter | Product Weight | Thickness | Capacity | OEM Price | Pcs in Master Carton |
| Flat Tawa 10 | 240mm | 395gm | 3mm | - | Rs.110/- | 60 Pcs |
| Flat Tawa 11 | 260mm | 495gm | 3mm | - | Rs.132/- | 60 Pcs |
| Flat Tawa 12 | 275mm | 535gm | 3mm | - | Rs.144/- | 60 Pcs |
| Flat Tawa 13 | 295mm | 575gm | 3mm | - | Rs.155/- | 60 Pcs |




₹ 320 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 32 Piece |
| Cookware Type | Tawa |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Capacity | 1 L |
| Usage/Application | Home |
| Diameter | 28 cm |
| Base Type | Induction Base |
| Coating Type | Non Stick |
| Color | Black |
| Compatible Heat Source | Induction |




₹ 308 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 60 Piece |
| Cookware Type | Tawa |
| Material | High Grade Aluminum |
| Body Material | Non Stick Aluminium |
| Capacity | 1 L |
| Diameter | 240 mm |
| Usage/Application | Home |
| Weight | 320 gm |
| Handle Type | Bakelite |
| Warranty | 1 Year |
| Shape | Round |







₹ 653 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Product Type | Non Stick |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Home |
| Color | Red |
| Size | 26 cm |
| Capacity | 4.2 L |
| Shape | Round |
| Brand | Nirlon |
| Coating | 3 Layer Nonstick Coating |
| Country of Origin | Made in India |







₹ 420 / SetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Set |
| Material | Inner Steel |
| Usage/Application | Home |
| Brand | NIRLON |
| Capacity | 800 ml, 1200 ml, 2000 ml |
| Set Of | 3 |
| Color | Pink, Yellow, Blue |
| Shape | Round |
| Weight | 1.250 kgs |
| Warranty | 1 Year |
| Is It With Copper Base | Without Copper Base |


₹ 743 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Cookware Type | Casserole |
| Body Material | Aluminium |
| Capacity | 6.3 L |
| Brand | Nirlon |
| Diameter | 28 cm |
| Color | Red |
| Finish | Color Coated |
| Shape | Round |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Home |





₹ 349 / PieceGet Latest Price
| Brand | Nirlon |
| Body Material | Aluminium |
| Weight | 505 gm |
| Usage/Application | Unique and Stylish Flat Tawa add beauty to your kitchen |
| Size | 26 cm |
| Finish | Green |
| Warranty | 1 Year |
| Shape | Round |
| Thickness | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |








₹ 525 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Body Material | Aluminium |
| Color | Red |
| Brand | Nirlon |
| Capacity | 3.1 L |
| Size | 21 cm |
| Types Of Utensils | CASSEROLE |
| Finish | Color Coated |
| Usage/Application | Home |
| Warranty | 1 Year |
| Finishing | With Color Coating |
Priyesh Pravin Parmar (Managing Director)
Nirlon Kitchenware Private Limited
Survey No. 1051, Plot No. 32 33 And 34, Dewan And Sons Udyognagar Bidco, Palghar - 401404, Maharashtra, India

























